menuordersearch
dijisara.ir

فلش مموری های گوناگون در بازار و راهکارهایی برای انتخاب بهترین فلش مموری ,

۱۳۹۶/۱۰/۲۰ چهارشنبه
(2)
(0)
فلش مموری های گوناگون در بازار و راهکارهایی برای انتخاب بهترین فلش مموری
فلش مموری های گوناگون در بازار و راهکارهایی برای انتخاب بهترین فلش مموری

فلش مموری های گوناگون در بازار و راهکارهایی برای انتخاب بهترین فلش مموری

فلش مموری ها به ابزارهای بسیار معمول برای نسل ما تبدیل شده اند، از فیلمی که تماشا میکنیم تا آهنگی که گوش میدهیم و همچنین  اطلاعاتی که جابه جا می کنیم، همگی در یک فلش مموری جای گرفته است.
اکنون در بازار تعداد قابل ملاحظه ای از فلش مموری ها وجود دارد. به نحوی که تقریبا هر خریداری را برای انتخاب درست تر سردرگم می کنند. در این مقاله سعی کرده ایم که یک راهنمای مجمل و بسیار مختصر درباره مشخصات و قیمت گذاری فلش مموری ها را به شما ارائه کنیم.
فلش مموری ها جزء روزمره زندگی ماست، با گسترش پورت USB این ابزارک ذخیره سازی کوچک به عضوی اصلی از زندگی ما تبدیل شده است و اکنون بسیار سخت است که تصور کنیم که کاربران رایانه های شخصی باشند که فلش مموری نداشته باشند.
برای تشخیص یک فلش مموری چند راهکار ساده وجود دارد، که در این بخش به بررسی آنها می پردازیم.
اولین چیزی که درباره قیمت و خرید یک فلش مموری عمومی مهم است حجم ذخیره سازی آن است.
تقریبا تمام فلش مموری های از ساختارهای مشابهی در هر نسل برای ذخیره سازی استفاده میکنند. نسل اول فلش مموری های تنها قدرت ذخیره سازی 8 مگابایت را داشته است که شاید اکنون به نظر خنده دار بیاید، اما نسل دوم ارتقای بیشتری پیدا کرد و توانسته است که حجم ذخیره سازی را بین 1 تا 256 گیگابایت برساند و در نسل سوم زمزمه های برای رسیدن به 2 ترابایت و بیشتر وجود دارد.
طبیعی است که هر چقدر که حجم یک فلش مموری افزایش پیدا کند، قیمت آن نیز افزایش پیدا کند.
دومین عامل تعیین کننده قیمت، سرعت تبادل اطلاعات در یک فلش مموری است، سری دوم فلش مموری ها که با آرم USB2.0 شناخته شده اند، توان تبادل 480 مگابیت بر ثانیه را دارند ولی فلش مموری های سری سوم یا USB3.0 ها توان تبادل اطلاعات تا 5 گیگابیت بر ثانیه و یا بیشتر را دارند.  این حجم از تبادل داده برای جا به جایی بسیاری از فایل های بزرگ از طریق فلاش مموری ها مناسب است.
عامل سوم در فلاش مموری مواد ساختار ریزپردازنده ها هستند، به صورت کلی از سه عنصر اصلی در ریزپردازنده ها و مدارها یک فلش مموری استفاده میشود.
  1. چیپ ست ها سیلیکونی که عمری تا 100 سال دارند و قدرت ذخیره سازی آنها تقریبا بدون تغییر در این مدت باقی میماند.
  2. چیپ ست های پلیمری که عمر ذخیره سازی آن تا به 10 سال یا کمتر میرسد که برای کاربردهای روزانه مناسب هستند.
  3. چیپ ست های ساخته شده از مواد مرکب که بسته به جنس به کار رفته در آنها میتوانند که بین 10 سال تا 50 سال توان ذخیره سازی خودشان را حفظ کنند.
شرکت های سونی، ام سیستم، آی بی ام، لکسار، و بسیاری از شرکت هایی که شاید حتی نام آنها را نشنیده اید، بر روی فناوری ذخیره سازی فلش مموری های کار میکنند.
گذشته از آن، جنس بدنه و استفاده از مواد عایق بین چیپ ست و بدنه نیز مهم است و میتواند سبب بالا رفتن و یا پایین آمدن قیمت یک فلش مموری شود.
علاوه بر این باید گفت که فلاش مموری ها بر حسب ضریب امنیت ذخیره سازی نیز مورد بررسی قرار میگیرند
بیشتر فلش مموری های دارای چیپ ست های ساخته شده از مواد پیلمری هستند، برای همین عمر مفید آنها 5 ساله است، گرچه ممکن است که بر حسب شرایط کاری تا 10 سال نیز به شما کار دهند.
برخی از فلش مموری های دارای نرم افزارهای قفل گذاری هم هستند و برخی دیگر نشانگر و یا کنترل های صوتی دارند.
البته شهرت برند سازنده و یا گاهی از اوقات استفاده یک برند تجاری و نرم افزاری از یک نمونه از فلش مموری نیز محبوبیت آن و قیمتش را افزایش میدهد.
چند عاملی که در قیمت گذاری فلش مموری تاثیر گذار هستند به صورت زیر می باشد:
  • حجم ذخیره سازی فلش مموری: هرچه حجم فلش مموری بیشتر باشد قیمت آن بالاتر خواهد رفت.
  • سرعت تبادل اطلاعات: هرچه سرعت تبادل اطلاعات بالاتر باشد قیمت فلش مموری هم بالاتر میرود.
  • مواد چیپ ست: هرچقدر مواد چیپ ست ذخیره سازی فلش مموری مرغوب تر باشد قیمت فاش مموری بیشتر است.
  • عدوات و نشانگرها: اضافه شدن نشانگرها و کنترل کننده ها، قفل های سخت افزاری و نرم افزاری، و یا برخی از ابزارک های حفاظتی می توانند که قیمت فلش مموری را افزایش دهند.
  • جنس محافظتی میان چیپ ست و بدنه: هرچقدر مواد عایق مرغوب تری به کار رود فلش مموری گرانتر است، اکثر فلش مموری های موجود در بازار از رزین ساده استفاده میکنند ولی برخی از مارک های معتبر تر از فوم های پلیمری مرغوب بهره می گیرند.
  • شهرت برند: هر چقدر عرضه کننده یک فلاش مموری مشهور تر باشد، فلاش مموری را با قیمت بالاتری عرضه میکند.
  • نسل فلاش مموری: به صورت معمول نسل های با شماره های بالاتر گرانتر از نسل های با شماره پایین تر هستند (برای مثال فلش مموری های سری 3 از فلش مموری های سری 2 گرانتر هستند).
در بازار ایران که بخش بزرگی از قطعات الکترونیکی از طرف بازارهای شرق آسیا، مانند کشور چین، مالزی، تایوان و تایلند وارد می شود، توجه به شرکت گارانتی کننده بسیار مهم است.
همانطوری که گفته شده است اکثر شرکت های عرضه کننده از ساختارهای مشابهی بهره میگیرند اما در کیفیت مواد، نوع کنترل کیفی و یا نحوه بسته بندی با هم متفاوت هستند، شرکت هایی که گارانتی معتبر تری را به کاربران ارائه دهند، قالبا به خاطر صرفه شخصی هم که شده فلاش مموری های مرغوب تری را به بازار روانه میکنند.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر